polskie plakaty filmowe

Kiedy szukamy dobrych plakatów do powieszenia w domu, warto jest sprawdzić co nieco o tej formie sztuki. Zwłaszcza jeśli chcielibyśmy mieć w domu oryginały, a nie drukowane obecnie reprodukcje. Warto wiedzieć kiedy plakat filmowy zaczął przypominać obecny format oraz w jakim okresie robiono ciekawe plakaty filmowe. Warto jest zacząć od początków.

Jak zaczęto drukować plakaty filmowe?

Pierwszy plakat powstał w Ameryce, a dokładniej w Nowym Jorku w roku tysiąc osiemset trzydziestym piątym, w pracowni Jareda Bella. wcześniej drukowano w niej plakaty cyrkowe. Pierwsze plakaty kinowe zaczęły powstawać kiedy kino zaczęło być coraz bardziej popularne (traktowano tą formę rozrywki na równi z cyrkiem). Kiedy przemysł filmowy zaczął rosnąć w siłę, zwiększyła się również konkurencja oraz rola reklamy, którą główną bronią był właśnie plakat.

Plakaty filmowe przed wojną

Przed wojną generalnie plakat filmowy nie przypominał obecnych afiszy, a na pewno nie w Polsce. W naszym kraju plakaty filmowe drukowane były zazwyczaj na lichym papierze i w małym formacie. Właściwie nie przypominało to plakatu filmowego, gdyż była na tym plakacie rozpiska całego najbliższego repertuaru, jaki był wyświetlany przez kinematograf. Za oceanem plakaty były bardziej okazałe, ale co do ich szaty graficznej i jakości również można było mieć zastrzeżenia.

Polski plakat po 1948 roku

Od roku tysiąc dziewięćset czterdziestego ósmego polski plakat z filmu stał się rozpoznawalny na całym świecie. Wówczas to polski grafik Henryk Tomaszewski zdobył pięć pierwszych nagród na międzynarodowym festiwalu w Wiedniu. O ile ich jakość była jeszcze wątpliwa to graficznie były rewelacyjne. Złota era polskiego plakatu rozpoczęła się w latach sześćdziesiątych. Wtedy to postanowiono mocno promować kino i oprócz grafiki polskie plakaty drukowano na najlepszym możliwym papierze.

Warto zatem podsumować, że jeżeli szukamy nietuzinkowych i ciekawych plakatów, to najciekawsze są te które wyszły z pod ręki polskich grafików z polskiej szkoły plakatu po roku sześćdziesiątym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *