Jednym z najpopularniejszych elementów dekoracyjnych w każdym domu są rośliny. Nie tylko doskonale się prezentują, lecz dodatkowo pozytywnie wpływają na nastrój oraz samopoczucie domowników. Nic więc dziwnego, że tak wiele czasu poświęcamy na to, aby wybrać odpowiednie kwiaty. Co jednak niezwykle istotne, oprócz samych roślin trzeba wiele uwagi poświęcić na wybranie właściwych doniczek.

Jaki materiał jest najlepszy na donicę?

Na co zwracamy w pierwszej kolejności uwagę, gdy wybieramy doniczki? Nie da się ukryć, że dla wielu z nas najważniejszą cechą jest tworzywo, z którego są one zrobione. Z jakiego powodu jest to tak ważne, a także który materiał jest najczęściej polecany?

Oczywistą sprawą jest to, że konkretny materiał wpływać będzie na wygląd doniczki. Mało kto jednak wie, że ma to także ogromne znaczenie dla jej wytrzymałości oraz zabezpieczenia przed niekorzystnym wpływem trudnych warunków atmosferycznych. Z tego też powodu pewne materiały nie są polecane w przypadku doniczek używanych na balkonach lub tarasach.

Jakie tworzywo jest zdecydowanie najlepszym wyborem? Wielu specjalistów bezdyskusyjnie wskazuje, że najlepiej wybierać donice ceramiczne. Tworzywo to nie tylko dość ładnie się prezentuje, lecz dodatkowo jest bardzo mocne oraz w pełni odporne na wiele czynników destrukcyjnych. Ceramiczna donica z powodzeniem może być wykorzystywana nie tylko zewnętrznie, lecz również w pomieszczeniach.

Jak dobrać wielkość donicy?

Kolejną bardzo istotną sprawą jest odpowiednie dobranie wielkości donicy pod konkretne rośliny. Wiele osób sądzi, że jest to bardzo proste zadanie i małe doniczki na rośliny jak te –https://kwiatydonice.pl/pl/c/Doniczki-male-do-15cm/331 powinny być wybierane pod małe kwiaty. Nie zawsze tak jednak jest.

Przyjmuje się, że najlepiej wybierać donicę, która będzie kilka centymetrów szersza od samej rośliny. Zwykle szerokość ta powinna być większa o około 3 centymetry.

Czy doniczka może być za duża?

Bardzo często miłośnicy domowej roślinności dochodzą do wniosku, że najlepszym wyjściem jest kupienie większej doniczki, niż się faktycznie potrzebuje. Ma się wtedy gwarancję, że nie będzie ona za mała, a więc roślina będzie mogła dobrze się zakorzenić. Osoby te wychodzą z założenia, że nie da się kupić donicy za dużej. Czy faktycznie tak jest, a może jednak doniczka może być zbyt duża?

Jeśli spojrzy się na to od strony hodowli, to faktycznie nie da się kupić za dużej wersji. Jej rozmiar może jednak negatywnie wpływać na estetykę, przez co kwiat nie będzie się zbyt ładnie prezentował. Jeśli więc w równym stopniu zależy nam na wyglądzie i dobrej kondycji rośliny, przyłóżmy się do rozsądnego wybrania wielkości donicy.

Czy każda doniczka powinna mieć odpływ?

Na sam koniec warto poruszyć jeszcze dość mało popularny aspekt wybierania donicy, czyli konieczność posiadania przez nią odpływu. Czy zawsze jest on obowiązkowy?

Jak się okazuje, taki dodatek jest jak najbardziej polecany i jeśli tylko mamy możliwość nabycia donicy z odpływem, po prostu to zróbmy. Umożliwia on bowiem spłynięcie nadmiaru wody do podstawki, co uchroni roślinę przed gniciem.