W każdym domu powinny znaleźć się kwiaty doniczkowe. Nie tylko są one doskonałą dekoracją, ale też pomagają oczyszczać powietrze. Jednym z bardziej znanych kwiatów jest paproć. Czym się charakteryzuje? Jak ją uprawiać?
Uprawa paproci w domu – popularne gatunki?
Choć paproć do domu jak te egzemplarze: https://kwiatydonice.pl/paprocie jest dość charakterystyczną rośliną, to istnieje wiele różnych gatunków, które różnią się od siebie czasami trochę, a niekiedy dość znacząco. W domu uprawiane są paprocie Nephrolepis, Adiantum, Asplenium, Platycerium. Każdy z nich ma nieco inne cechy, ale większość ma takie same lub podobne wymagania dotyczące temperatury otoczenia, światła i wilgotności.
W jakich warunkach najlepiej rośnie paproć?
Aby paprotka rosła szybko, to najlepiej postawić ją w pomieszczeniu, w którym jest rozproszone światło. Bezpośrednie słońce może doprowadzić do tego, że liście zaczną więdnąć od oparzeń słonecznych. Roślina idealnie rośnie w wilgotnym środowisku, a więc warto co jakiś czas zrosić liście wodą. Można też postawić kwiatka na podstawce, w którym znajdują się żwirek lub kamienie. Na pewno należy unikać ustawiania paprotki blisko grzejnika.
Jakie podłoże wybrać do paproci?
Z racji tego, że paprotka nie jest wymagająca, to też nie ma konieczności kupowania specjalnej ziemi czy nawozów. Na pewno warto skupić się na doniczce. Korzenie paprotki nie mogą być w wodzie, a więc najważniejszy jest drenaż i swobodny przepływ wody. Jeśli natomiast chodzi o temperaturę otoczenia, to idealna waha się od 18 do 24 stopni. Choć paprotka jest dość wytrzymałą rośliną, to mogą jej zaszkodzić szybkie zmiany temperatur. Nie wolno zapomnieć o regularnym podlewaniu, gdyż paproć nie lubi suchej ziemi.
Czy paproć należy nawozić?
Nie ma konieczności nawożenia paprotki, choć w okresie wiosenno-letnim można kupić specjalne nawozy do kwiatów doniczkowych. Wówczas wystarczy dodać preparat raz w miesiącu. W sklepach można kupić też specjalne nawozy do paprotek. Na pewno nie wolno przesadzić z nawożeniem, a preparaty należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta na opakowaniu.
Dlaczego warto mieć paproć w domu?
Jedną z ważniejszych cech paprotki jest jej zdolność do oczyszczania powietrza. Jest to jeden z ważniejszych powodów, dla których warto mieć paproć w domu. Kolejnym jest większa wilgotność w domu. Liście tej rośliny oddychają, a także odparowują wodę. Dzięki temu w pomieszczeniach jest lepsze powietrze. Szczególnie odczuwają to alergicy czy astmatycy w sezonie zimowym, kiedy grzejniki są włączone non stop. Jak wszystkie rośliny zielone, także i paprotki pięknie wyglądają i pomagają się zrelaksować. Można usiąść w fotelu z filiżanką dobrej kawy i patrzeć na kwiaty. W takich warunkach znacznie łatwiej rozładowuje się stres, można zapomnieć o problemach i w spokoju spędzić wieczór.
Jak zatem widać, paproć powinna znaleźć się w każdym domu, gdyż jest łatwa w uprawie, a dodatkowo ma wiele zalet. Dodatkowo te rośliny można kupić praktycznie wszędzie. To świetny pomysł na prezent z różnych okazji, nie jest drogi, a na pewno każdy go doceni.